warning: Creating default object from empty value in /home/ebordro/domains/ebordro.net/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

finans

Uzmanlar "2013'te borsa kazandıracak" dedi

Dün 78 bin puanın üzerinde kapatarak tarihi rekorunu yenileyen İMKB 100 Endeksi, 2013 yılı için de en çok tavsiye edilen yatırım aracı oldu. Uzmanlar, hisse senedi seçiminin bu noktada önemli olduğuna işaret ederken, alternatif olarak altını öneriyor.

İMKB 100 Endeksi, 2012 yılında yüzde 50'den fazla değer kazanarak bu alanda dünya getiri şampiyonu oldu. Yatırım kurumları, borsanın 2012'deki kadar olmasa da bu yılda en çok getiri sağlayacak araçların başında geleceğini öngörüsünde bulundu.

Etiketler:

Açlık sınırı bin liraya yaklaştı

Türk-İş, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yaptırdığı ''açlık ve yoksulluk sınırı'' araştırmasının Aralık ayı sonuçlarını açıkladı.

Araştırmanın sonuçlarına göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 985 lira; gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3 bin 208,48 lira oldu.

Kredi kartı faizinde değişikliğe gidilmedi

Kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarında değişiklik yapılmadı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB), kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarına ilişkin basın duyurusunda şunlar kaydedildi:

''24 Aralık 2011 tarih ve 28152 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan, Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair 2011/16 sayılı Bankamız Tebliği'nde belirlenen ve 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren geçerli olan aylık azami akdi ve gecikme faiz oranları değiştirilmemiş olup, söz konusu oranlar 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren üç aylık süre için de geçerli olacaktır.

Zengin-fakir arasındaki uçurum 8 kat

2011'de Türkiye'de, en yoksul yüzde 20 ile en zengin yüzde 20 arasında 8 kat gelir farkı oldu. Nüfusun yüzde 16.1'i yoksulluk riski altında bulunuyor.

TÜİK, Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması 2011 verilerini yayımladı.

TÜİK araştırmasına göre, geçen yıl en yoksul yüzde 20 ile en zengin yüzde 20 arasındaki gelir farkı 8 kat çıktı. Bu fark bir önceki sene de 8 kat olurken, 2009 yılında 8.5 kat olarak gerçekleşmişti.

Geçen yıl, en yüksek gelire sahip yüzde 20'lik son gruptakiler, toplam gelirden yüzde 46.7 pay alırken, en düşük gelire sahip ilk gruptakilerin toplam gelirden aldığı pay yüzde 5.8 oldu.

İSTANBUL EN ZENGİN

Etiketler:

Altın bu yıl ilk kez 102 liraya çıktı

Altının ons fiyatındaki artış sonrasında iç piyasada 24 ayar altının gramı 102 lirayı aşarak bu yılın zirvesine yükseldi. Çeyrek altın 170 liraya ulaştı.

Fed'in yeni destek önlemleri açıklamasının ardından altın fiyatları yükselişe geçti.

Fed'in açıklamasıyla artan risk iştahı değerli metallere alım getirdi. Uluslararası piyasalarda altının onsu son 7 ayın en yükseğine çıkarak 1.777,95 doları gördü.

Bu seviyeyi en son 29 Şubat 2012'de gören altının onsu 1.770 civarında işlem görmeye devam ediyor.

Altının onsundaki artış İstanbul Kapalıçarşı'da da fiyatları artırdı. 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı bu yıl ilk kez 102 liranın üzerine çıktı. Altın fiyatları yıla

Etiketler:

IMF uyardı: Kriz yayılıyor

IMF, hemen her yerde yaşanan finansal şoklar ve sınırlı politika alanının dünyayı krizin yayılmasına doğru götürdüğü uyarısını yaptı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) ekonomik krizin yayılması üzerine hazırladığı (Spillover Report) raporda, küresel bazda uygun politikaların geliştirilmediği ve gerekli tedbirlerin alınmadığı takdirde krizin etkisinin diğer bölgelere de yayılabileceği uyarısında bulundu.

IMF Raporunda, ''Birbirleriyle yakından ilişkili varlık fiyatları, hemen her yerde yaşanan finansal şoklar, sınırlı politika alanı dünyayı krizin yayılmasına doğru götürüyor'' ifadesi kullanıldı. IMF'nin raporunda Euro Bölgesi, ABD, Çin, Japonya ve İngiltere dahil olmak üzere beş ekonominin dünya ekonomisi üzerindeki etkileri değerlendirildi.

Dolar 4 ayın zirvesinde

Global olarak risk algısının artmasıyla dolar/TL 18 Ocak'tan beri en yüksek olan 1,84'ü aştı.

Yunanistan'ın kredi notunun düşürülmesinin ülkenin Euro Bölgesi'nden çıkacağı endişelerini artırması ve İspanya'nın 16 bankasının kredi notunun indirilmesinin krizin giderek yayıldığı kaygılarını tetiklemesiyle global olarak risk algısının artması sonucu dolar içeride yükseldi.

Dolar/TL 18 Ocak'tan bu yana en yüksek olan 1,8413 seviyesine kadar yükseldi. Sepet bazında TL ise 12 Nisan'dan bu yana en yüksek olan 2,0865'e kadar yükseldi.

Euro/Dolar paritesi de 1,2643 ile dört ayın en düşük seviyesine geriledi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkma riskinin artmasını gerekçe göstererek ülkenin kredi notunu B-'den CCC'ye düşürdü.

Merkez Bankası'ndan rekor kâr

Merkez Bankası'nın 2011'de kârı yüzde 599 artarak 8.5 milyar TL'yle tüm zamanların rekorunu kırdı.

Merkez Bankası, 80. hesap dönemi Olağan Genel Kurulu'na hazırlanıyor. Bankanın geçen yıla ilişkin mali tablosu da netleşti.

Merkez Bankası'nın 2011'de kârı yüzde 599 artarak 8.5 milyar TL'yle tüm zamanların rekorunu kırdı.

Merkez Banrası'nın kârının rekor kırmasında yüklü döviz satışı ve para basımı etkili oldu.

Etiketler:

1.3 ton altın yastık altından çıktı

İstanbul Altın Rafinerisi AŞ ve Gramaltın AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Halaç, Türkiye'de tahminlere göre 250-300 milyar dolar değerinde altının yastık altında yattığını, bu zenginliğin yastık altında durmasının ekonomiye bir faydasının olmadığını dile getirdi.

Halaç, ''Bu altınların yastık altından çıkarılıp ekonomiye kazandırılması lazım. Bu nedenle rafinerinin üretmiş olduğu gram altını bankalarda mevduat olarak kabul edilir hale getirdik. Vatandaş altın aldığı zaman yastık altında tutmayacak da bankaya yatıracak. Banka da onu işletecek ve vatandaşa kâr payı, ya da faiz ödeyecek'' dedi.

Etiketler:

MB: Enflasyon beklediğimiz gibi

Merkez Bankası, Şubat ayında temel enflasyon göstergelerinin beklendiği gibi aşağı yönlü seyir izlediğini, hizmet fiyatlarının ılımlı seyrini koruduğunu belirtti.

Merkez Bankası, Şubat ayında tüketici fiyatlarının yüzde 0.56 arttığını ve yıllık enflasyonun yüzde 10.43 olarak gerçekleştiğini hatırlatarak, gıda enflasyonunda düşüş kaydedildiğini, enerji fiyatlarının ise uluslararası petrol fiyat gelişmelerinin yansımalarıyla yükseldiğini açıkladı.

Merkez Bankası, Şubat ayı fiyat gelişmeleri açıklamasında, "Temel enflasyon göstergeleri beklendiği şekilde aşağı yönlü bir seyir izlerken hizmet fiyatları ılımlı seyrini korumuştur" dedi.

Etiketler:

Altın 3 ayın zirvesinde

Uluslararası piyasada altının onsu 1790 dolara çıkarak, 3 ayın zirvesini gördü.

Altın fiyatları yükselmeye devam ediyor.

Geçen yılı 1564 dolardan kapatan altın, Şubat ayında yukarı yönlü seyir izledi.

Uluslararası piyasada yılbaşına göre yüzde 14'ü aşan artış gösteren altın, 1790 dolara çıkarak 3 ayın en yüksek seviyesini gördü.

Altın, Avrupa Merkez Bankası'nın likidite sağlama amaçlı üç yıllık ihalesiyle ilgili beklentilerle değer kazandı.

Etiketler:

Liranın simgesi banknotlarda olmayacak

Merkez Bankası Başkanı Başçı, şu anda kullanılan para grubunda TL'nin simgesinin yer almayacağını söyledi. Başçı, ''Enflasyonda Mayıs ayında tek haneleri göreceğiz'' dedi.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Adana'da para politikaları konulu konferans verdi.

Başçı konuşmasında şunları söyledi: "Gelişmiş ülkelerde de gelişmekte olan ülkelerde de enflasyon oranları nispeten yatay seyretmeye devam ediyor. Her iki tarafta da hedeflerin bir miktar üzerinde ama yukarı yönlü çok bariz enflasyonist bir baskı görülmüyor.

Etiketler:

"Altın düşse bile daha fazla alırım"

CNBC-e'ye konuşan ünlü yatırımcı Jim Rogers, "Altın yatırımım var. Ben altınlarımı satmıyorum. Düşse bile daha fazla altın alırım. Bu yıl da yükselecek" dedi.

ABD'li ünlü yatırımcı Jim Rogers, CNBC-e canlı yayınında soruları yanıtladı.

Altın fiyatlarının yükseleceğini öngören Rogers şunları söyledi: "Altın yatırımım var. Ben altınlarımı satmıyorum. Düşse bile daha fazla altın alırım. Bu yıl da yükselecek. Yıl sonuna doğru değişiklik olabilir. Altın 11 yıldır hep yükseldi. Yakın zamanda düşeceğini düşünmüyorum. Belli zamandan sonra düşme ihtimali de var. Bununla ilgili açık göstergeler var."

Etiketler:

Para gelişen ülkelere aktı

Para bu yıl gelişen piyasalara aktı.

Gelişen ülkelere akan fon 2006 yılından bu yana iyi başlangıca işaret etti.

Financial Times'ın haberine göre, 1 Şubat'ta sona eren hafta içinde, gelişen ülke hisse senedi fonlarına 3.5 milyar dolarlık net para girişi gerçekleşti.

Yılbaşından bu yana gerçekleşen para girişi 11.3 milyar dolara ulaştı. Gelişen ülke tahvil fonlarına giren para ise 1.2 milyar dolar oldu.

Analistler, artık gelişen ülkelerdeki yükselişin aşırı hızlı olup olmadığını tartışıyor.

Etiketler:

Anket

Memur maaşlarına yapılan zammı yeterli buldunuz mu?:

Son yorumlar

İçeriği paylaş