Faiz

Faiz artışı konut talebini ikinci ele yöneltti

BURSA Emlak Müşavirleri Esnaf Odası Başkanı Erdal Çelebi, Merkez Bankası’nın, dolardaki yükselişi durdurmak için faiz oranlarını artırmasının konut sektörünü de etkilediğini, vatandaşları ikinci el konut almaya yönelttiğini söyledi.

Kredi kartı faizinde değişikliğe gidilmedi

Kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarında değişiklik yapılmadı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB), kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarına ilişkin basın duyurusunda şunlar kaydedildi:

''24 Aralık 2011 tarih ve 28152 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan, Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair 2011/16 sayılı Bankamız Tebliği'nde belirlenen ve 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren geçerli olan aylık azami akdi ve gecikme faiz oranları değiştirilmemiş olup, söz konusu oranlar 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren üç aylık süre için de geçerli olacaktır.

Merkez Bankası'ndan kritik karar

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), finansal istikrarı desteklemek amacıyla, politika faizini sınırlı oranda düşürürken zorunlu karşılıklara ilişkin ölçülü adımların atılmasını uygun buldu. Kurul, Aralık ayı toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 5.75'ten yüzde 5.50'ye düşürdü. Gecelik borçlanma faiz oranını ise yüzde 5'te sabit tuttu.

Kredi kartı faizlerinde indirim

Aylık azami akdi faiz oranı Türk Lirası için yüzde 2,12'ye, gecikme faizi de yüzde 2,62'ye indirildi.

Kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranları düşürüldü.

Merkez Bankası, Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğ'de değişikliğe gitti. Söz konusu değişiklik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Değişikliğe göre, aylık azami akdi faiz oranı Türk Lirası için yüzde 2,12, ABD Doları için yüzde 1,70 ve Euro için yüzde 1,64, aylık azami gecikme faizi oranı, Türk Lirası için yüzde 2,62, ABD doları için yüzde 2,20 ve Euro için yüzde 2,14 olarak belirlendi.

Faiz 7 ayın zirvesinde

Gösterge tahvilin faizi yüzde 8.65'e çıkarak son 7 ayın en yüksek noktasına ulaştı.

Global konjonktür, Merkez Bankası'nın izlediği politika ve enflasyonun düşüş eğilimini sürdürmesinin etkisiyle geçtiğimiz ay yüzde 6.86'ya kadar inen ve tarihi en düşük seviyelerini gören gösterge tahvil faizi bugün yüzde 8.65'e kadar çıktı.

Bu seviye, son 7 ayın en yüksek noktası olurken, gösterge tahvil faizinde 2010 yıl sonu itibariyle yüzde 21.83'lük artış yaşandı. Faiz yüzde 8.41'i gördüğü 4 Şubat Cuma gününe göre ise yüzde 2.86 oranında arttı.