Yabancı Dil Öğretmenliği Hakkında Bilgi

Çalıştığı eğitim kurum ya da kuruluşunda; öğrencilere ya da yetişkinlere, İngilizce, Fransızca, Almanca, Japonca dillerinden ya da diğer dillerden birinde eğitim veren kişidir.

GÖREVLER

Yabancı dil ile ilgili hangi bilgi, beceri, tutum ve davranışların, hangi yaş düzeylerindeki öğrenci gruplarına, hangi yöntemlerle kazandırılacağı, MEB tarafından onaylanan öğretim programları ve ilgili mevzuatta belirtilmiştir. Yabancı dil öğretmeni, bu program çerçevesinde,

- Eğitim vereceği grubun düzeyine uygun bir çalışma planı hazırlar, bu planı uygulayarak öğrencilere alanı ile ilgili bilgi ve beceri kazandırır,
- Öğrencilerin başarılarını değerlendirir, başarıyı artırıcı önlemler alır,
- Eğitici kol çalışmalarında görev alarak öğrencilerin yeteneklerini geliştirici etkinlikler düzenler,
- Öğrencilerin gelişimlerini izler, sorunlarının çözümüne yardımcı olur,
- Alanı ile ilgili gelişmeleri izler, bunların öğretim programlarına yansıtılması için ilgililere önerilerde bulunur,
- Nöbetçi olduğu günlerde, okulun düzen ve disiplinini sağlamak üzere görev yapar,
- Sınıf öğretmeni olarak, öğrencilerin alan ve ders seçmelerine yardımcı olur, yönetimle ilişkilerini sağlamaya çalışır.

KULLANILAN EĞİTİM MATERYALLERİ

Yıllık müfredat programı, günlük çalışma planları, not defteri, yoklama defteri, ders kitapları, okul araç ve gereçleri, ders araç ve gereçleri.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Yabancı dil öğretmeni olmak isteyenlerin;
- Üst düzeyde genel yeteneğe sahip,
- Sözel yeteneği gelişmiş, inceleme, araştırma merakı olan,
- Yabancı dile karşı ilgili ve bu alanda başarılı, belleği güçlü,
- Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen,
- İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilen, dikkatli, işine özen gösteren,
- Mesleğinin sorunları ile ilgilenen ve çözüm yolları bulmaya çalışan,
- İnsanlarla iyi iletişim kurabilen; sevecen, hoşgörülü, sabırlı,
- Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilen,
- Kendini geliştirmeye istekli, coşkulu, yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Yabancı dil öğretmeni, sınıfta görev yapar ve görevini genellikle ayakta yürütür. Çalışma ortamı biraz tozlu ve gürültülüdür.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

- Meslek elemanları Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda yabancı dil (İngilizce, Fransızca, Almanca, Japonca) öğretmeni olarak çalışabilirler. Bunun yanı sıra dershane vb. kuruluşlarda çalışabilirler. İngilizce öğretmenleri, İngilizce’nin çok yaygın olarak kullanılmasından ötürü , diğer yabancı dil öğretmenlerine göre daha geniş iş olanaklarına sahiptirler.
- Yabancı dil öğretmenlerinin çalışma alanları çok geniş olup ticaret ve turizm şirketlerinde tercüman, üniversitelerde okutman olarak çalışabilmektedirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleki eğitim üniversitelere bağlı eğitim fakültelerinin “İngilizce Öğretmenliği”, “Almanca Öğretmenliği”, “Fransızca Öğretmenliği”, “Japonca Öğretmenliği,” bölümlerinde verilmektedir.

Ayrıca;
- İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü,
- Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü,
- Mütercim - Tercümanlık Bölümü,
- İngiliz Dil Bilimi Bölümü,
- Alman Dili Ve Edebiyatı Bölümü,
- Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü,
- Japon Dili ve Edebiyatı Bölümü,
- İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü,
- İspanyol Dili ve Edebiyatı Bölümü, mezunlarında Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını veya Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan /açılacak pedagojik Formasyon programını başarı ile tamamlayanlar, lise ve dengi okullarda “Yabancı Dil Öğretmeni” olabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Bu bölümlere girebilmek için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’na (ÖSS) ve Yabancı Dil Sınavı’na (YDS) girmek ve YDS’de yeterli puan almak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince Sözlü Anlatım, Fonetik, Gramer, Yazılı Anlatım ve Metin Okuma, Yabancı Dil Grameri, Çeviri (Yabancı Dil/Türkçe), Çeviri (Türkçe/Yabancı Dil), Yabancı Dil Edebiyatı gibi dersler verilmektedir. Öğrenciler eğitimleri sırasında okullarda uygulama yaparlar.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Bu programı ilk beş tercihinde gösteren ve bu programa yerleştirilen adaylardan belirli sayıda olanlara Milli Eğitim Bakanlığı’nca burs verilmektedir. Ayrıca öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen öğrenci kredisinden yararlanabilirler. Meslek eğitimini tamamlayan öğrenciler 9. derecenin 1.kademesinden aylıkla göreve başlatılırlar. Her yıl öğretim yılı başında eğitim-öğretim tazminatı alırlar.

MESLEKTE İLERLEME

- Çalıştıkları okullarda veya Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde idari kademelere yükselebilirler.
- 4 yıllık lisans eğitiminden sonra alanlarında master ve doktora eğitimi alarak kariyerlerini yükseltebilirler, öğretim üyesi olabilirler.
- MEB’ ce yapılan müfettişlik sınavında başarılı olurlarsa müfettiş olabilirler.

BENZER MESLEKLER:

- Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği,
- Çevirmenlik,
- Yabancı Dil Okutmanlığı
- Türkçe Öğretmeni.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili Eğitim Kurumları,
- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.


12 yorum

ingilizce öğretmenliği hakkında detaylı bilgi

Merhaba lise 3. sınıf kız meslek lisesinde giyim üretim öğrencisiyim.Fakat yabancı dil bölümüne geçiş yapmak istiyorum bunun için hangi sınavlara gireceğim? benim için meslek lisesinden yabancı dil bölümüne geçmek zor olur mu? merak ediyorum.Yardımcı olursanız çok mutlu olacağım

31.03.2014 - misafir

İngilizce Öğretmenliği

Merhaba! Ben Abant İzzet Baysal Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği 2.sınıf öğrencisiyim. Okul, bölüm Erasmus programları hakkında bilgi edinmek isteyenler bana ulaşabilirler.

11.05.2014 - Tugay

Merhaba, Ben isvicrede

Merhaba,

Ben isvicrede okuyorum, bu okul hakkinda daha fazla bilgiye sahiplenmek istiyorum.
Yardim edebilirseniz mutlu olurum, ilk olarak fransizca bolumune yurtdisindan ogrenci aliyorlar mi ?
Aliyorlarsa sinavdan geciyorlar mi ? (Ben fransizcayi konusuyorum, turkce yi de fransizca bolumunu okumak istesem mesela)
Simdiden tesekur edip sizlere selamlar gonderiyorum .
(Cevabinizi mail adresime yollayabilirseniz )

Mustafa

18.11.2014 - misafir

deneme bile derim meslek

deneme bile derim meslek lisesinden ingilizce öğretmenliğine geçmek hayatında düşünebileceğin en son şey olsun

07.02.2015 - misafir

Merhaba. Ben lise son sınıfım

Merhaba. Ben lise son sınıfım bu sene sınava girdim abant izzet Baysal Üniversitesi ingilizce öğretmenliğini istiyorum. Okulun olanaklarından eğitim kalitesinden arkadaş ortamından vs. Bahsedebilir misiniz?

04.05.2015 - misafir

ingilizce öğretmenliği hakkında bilgi ♥

gerçekten faydası oldu umarım öğretmenim bu ödevimi beyenirrr.

:Dasdfgh ♥♥♥

27.12.2015 - :D misafir♥

İngilizce öğretmenliği

tşkrler :DDFg ♥

27.12.2015 - :D misafir♥

İngilizce öğretmenliği atamaları

İng. Öğretmeni olmak istiyorum ama çoğu kişi ing. Ögretmeni atamasınin zor olduğunu söylüyor sizce vaz mi gecmeliyim 5 10 yıl beklemek istemiyorum atamaları nasip bilgi verirmisiniz

12.02.2016 - misafir

arkadaşlar ben lise son sınıf

arkadaşlar ben lise son sınıf öğrenciyim ve turizm okuyorum. ingilizcem gayet iyi derecede. üniversite olarak ingilizce öğretmenliği düşünüyorum. fakat yurtdışı eğitimi almadan dagayet iyi bir şekide ilerleyebiirmiyim bilmiyorum banabu konuda yardımcı olabilecek varsa numaramı vereyim?

31.03.2016 - mertcan

Peki neden ?

Neden bunun imkansız olması çağrısında bulunuyosunuz ? Ben 9. sınıf öğrencisiyim evet daha yeni yeni meslekleri tanıyorum ki İngilizce Öğretmeni olmayı 8. sınıftan beri istiyorum ve ne tesadüf ki bana da kız meslek çıktı tercihlerimde hayalim Anadolu lisesinde okuyup bir yılda hazırlıktı ki hala öyle ben meslek lisesinde grafik ve fotoğrafçılık okudum diye neden ingilizce öğretmeni olamayayım ki insan bence birşeyi gerçekten istiyosa onu her harükarda yapar sakın yanlış bi ileti olmasın sadece fikrimi söylemek istedim :)

05.05.2016 - misafir

Merhaba ben yabancı dil

Merhaba ben yabancı dil bölümü okuyorum bu son yılım lys 5 eggirecem İngilizce öğretmenliği düşünüyorum ilgim var İngilizce boşta kalmak istemiyorum İngilizce öğretmenliği secsem nelerle karşılaşıtırm bunların hepsini merak ediyorum yeterli bilgi internetten bulamıyorum bana yardımci olun sşimdiden teşekürler :-) :-)

10.08.2016 - misafir

Ben ingilizce ogretmeni olmak

Ben ingilizce ogretmeni olmak istiyorum ama atamasi zor diyorlar dogrumu bu bilgi bilmiyorum siz biliyorsunuz bana yardimci olun ingilizce ogretmeni olmak icin ne yapmam gerekiyor ogrenmek istiyorum

11.02.2017 - misafir