Sağlık bakanı tam gün yasasının son halini anlattı

İstanbul’da düzenlenen VI. Uluslararası Sağlık Turizmi Kongresi’ne katılan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

"TAM GÜN MESAİLERİNİ KENDİ KURUMLARINDA YAPACAKLAR"

Tam Gün Yasası’yla ilgili bir soru üzerine Müezzinoğlu, "Komisyondan geçti, şu an henüz daha genel kurula gelmedi. İnşallah önümüzdeki hafta Tam Gün Yasamız genel kurula gelecek ve genel kuruldan sonra artık netleşmiş olacak. Komisyondan geçen şekliyle; bir defa bütün tıp fakültesi ve diş hekimliği fakültesindeki öğretim üyelerimiz tam gün mesailerini, yani akşam 17.00’ye kadar olan mesailerini, kendi kurumlarında yapacaklar.

Saat 17.00’dan sonra iki alternatifleri olacak; bunu YÖK ve Sağlık Bakanlığıyla ortaklaşa belirleyeceğimiz kriterler çerçevesinde saat 17.00’dan sonra hocalarımız kendi kurumlarında çalışarak, yani bir muayenehane gibi kendi kurumlarında çalışarak, mesai yapabilecekler. Fazla mesai yine YÖK ve Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kriterler çerçevesinde o performansı yakalamış hocalarımızın bir kısmı da saat 17.00’dan sonra kurumsal yapıları olan, yani hastane, bu vakıf hastanesi de olabilir, özel hastaneler olabilir, buralardan saat 17.00’dan sonra yine sözleşmelerini karşılıklı iki kurumun yaptığı, yani bir tarafta üniversitemiz, diğer tarafta özel hastane, bir doktorumuz, hocamızla ilgili kurumsal sözleşmeyi yapacak ve o sözleşme çerçevesinde hocalarımız saat 17.00’dan sonra mesailerinde arzu edenler çalışabilecekler" diye konuştu.

"YAZILI AÇIKLAMA NEYSE O"

Müezzinoğlu, 735 önemli ilacın piyasada bulunmamasına yönelik iddialar ve konuyla ilgili olarak bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklama hatırlatılınca "Yazılı açıklamanın doğruluk derecesini sorarsanız, söyleyecek bir cümlem yok. Yazılı açıklama neyse o" dedi.

"DUYMADIM, HABERİM YOK"

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili olarak dün yaptığı "Evlenme vaadiyle kandırılmış insanlara benziyoruz" açıklaması sorulunca Müezzinoğlu, "Duymadım, haberim yok. Sağlık Bakanı olarak beni ilgilendiren boyutu yok. Ama duymadım" diye konuştu.

"ÖNÜMÜZDEKİ 5 YILDA PAYI YÜZDE 50’LERE ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ"

Müezzinoğlu, sağlık turizminden elde edilen gelirle ilgili soruyu ise, "Şu anda sağlık turizminde Türkiye’nin alması gereken potansiyelin yüzde 20-25’lerini aldığı kanaatindeyim. Bu anlamda da tabi özel sektörün ne kadar gelir elde ettiğini benim çok net söylemem mümkün değil. Ama Türkiye’nin alması gereken payın henüz 4’te, 5’te birinde olduğuna inanıyorum. Önümüzdeki 5 yılda bu payı yüzde 50’lere çıkarmayı hedefliyoruz. Bunu başardığınızda zaten ondan sonra çark kendi kendini daha iyi noktalara taşıyacaktır. Ama şu anda olduğumuz nokta yeterli görüdüğümüz bir nokta değil" diye yanıtladı.

23 Kasım 2013


Konular