Dolar yeni tarihi rekorunu kırdı

Piyasalarda siyasi risk gerginliği ile dolarda yeni rekor geldi. Dolar 2.1980 TL ile yeni rekorunu kırdı ve 2.20 TL seviyesini test etmeye başladı. Euro 3 TL'yi gördü.

Hafta başında sakin seyrederek 2.16 TL'ye kadar düşen dolar bugün yeniden yükselerek yeni tarihi zirveye ulaştı. Dolar bu sabah önce 2.19 seviyesini aşarken 2.1970 TL ile yeni rekor kırdı.

Siyasi riskin devam etmesi ile birlikte ABD'de 10 yıllık tahvil faizlerinin yükselmesi doları yukarı çeken faktörlerden oldu.

Öte yandan cari işlemler açığının, kasım ayında 3,9 milyar dolar ile 4,1 milyar dolar olan beklentilerin altında gelmesine karşın güne yükseliş eğilimiyle başlayan dolarda tarihinin en yükseği görüldü.

Tarihinin en yüksek seviye rekorunu geliştiren dolar öğleden sonra rekoru 2.1970 TL'ye genişletti. Dolar şu dakikalarda 2.20 TL seviyesini test ediyor.

BİRÇOK RİSK FAKTÖRÜ DEVREDE

Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi İsmet Demirkol birçok risk faktörünün doları yukarı taşıdığına dikkat çekti. Demirkol özel sektörün kısa vadeli borcu ve 12 aylık cari açık sonucu finansman ihtiyacının kamu borcunu da katarsak 230 milyar dolara ulaşması, BIST de yükseliş beklentilerinin zayıflaması ve 5 yıllık CDS olan Türkiyenin risk priminin 2013 Ocak ayında 125 den, 2014 Ocak ayında 239'a yükselmesi ve son olarak FITCH'in Türkiyenin kredi notu hakkında yaptığı açıklama Dolar/TL de yükselişlere neden oluyor. Kısa vade beklentim doların 2,15 - 2,20 TL, orta ve uzun vadede ise 2,25 - 2,35 TL bandına doğru hareket edeceği yönünde." dedi.

"DOLAR/TL ÇALKANTIYA OYNAYAN YABANCININ OYUNCAĞI OLDU"

İntegral Yatırım Araştırma Müdürü Egemen Candır 17 Aralık'tan beri bir türlü durulmayan siyasi riskin doların yükselişinde başrolü oynadığını belirtti. Egemen Candır "Paritedeki yükselişin gözle görülen nedeni İHH hakkında ortaya atılan El-Kaide iması olsa da, temel neden Aralık ortasından bu yana bu olayların bir türlü durulmaması ve durumun siyasi istikrarı ciddi oranlarda etkileyebileceği düşünceleri gibi görünmekte. Gündemde oluşan olayların sakinleşmesi bu aşamada TL’nin Dolar karşısında değer kazanabilmesi açısından kritik olacak. Sakinleşmenin görülememesi, Dolar’ın yükseliş eğilimine devam etmesine neden olabilir." dedi. Dolar/TL kurunun çalkantıya oynayan yabancının oyuncağı olduğunu belirten "Bundan 3 ay öncesine kadar bırakın 2,20’yi, 2,10’un üzerine hareketlerin dahi sınırlı kalabileceğini düşünen finansal piyasalar, işin içine risk faktörü girince 2,20’yi normal karşılamaya, 2,30-2,50’nin ise 2014’te görülebileceğine dair yorumlar yapmaktan çekinmiyorlar" diye konuştu.

EURO YENİDEN 3 TL'Yİ GÖRDÜ

Dolar tarihi rekorunu kırarken Euro'da da yükseliş sürdü. Euro günlük yüzde 0.7 civarında yükselerek 3.0010 TL'yi gördü. Euro şu dakikalarda yükselişini artırarak 3,0060 TL'ye kadar yükseldi.

BORSANIN KAYIPLARI ARTTI

Döviz piyasasındaki bu hareketlilik borsada da satışları beraberinde getirdi. Borsa güne yüzde 1'in üstünde kayıpla başlarken doların rekor kırmasıyla birlikte kayıplar arttı. Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, ilk seansı önceki kapanışa göre 840,52 puanlık düşüşle 67.221,77 puandan tamamladı. Dolarda art arda gelen rekorların ardından borsa da satıcılı seyir devam ediyor. Borsa şu dakikalarda dünkü kapanışa göre yüzde 1,32 oranında düşüşle 67 bin 158 puandan seyrediyor.


Konular